• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Altına 4 taksit dönemi başladı

Altına 4 taksit dönemi başladı

Yeni düzenlemeyle kuyumla ilgili harcamalara 4 taksit getirildi.

İstanbul Kuyumcular Odası’nın Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’yla yoğun temasları sonuç verdi. BDDK, kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek kuyumla ilgili harcamalarda taksit uygulanamayacağına yönelik mevzuat hükmünü kaldırdı. 

Başta İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) olmak üzere kuyumculuk sektöründeki temsil kuruluşları ve önde gelen isimlerinin taksit yasağını kaldırmak için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’yla (BDDK) yoğun temasları sonucu, yeni düzenlemeyle söz konusu harcamalara 4 taksit getirildi. BDDK’nin "Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmeliği" Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, kredi kartlarıyla gerçekleştirilecek kuyumla ilgili harcamalarda en fazla 4 aya kadar taksitlendirme yapılabilecek.

Düzenleme sektöre hareketlilik getirecek!

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler “Sektöre büyük darbe vuran kredi kartlı taksit yasağında yapılan düzenlemenin önemli bir gelişme olduğunu düşünüyorum. Kredi kartına taksit uygulamasının kaldırılmasının satışları yüzde 45’in de üstünde azalttığını göz önünde bulunduracak olursak, yeni düzenlemenin sektöre hareketlilik kazandırmasını bekliyoruz. Unutulmamalıdır ki kuyum ve altın, bir israf değil tasarruf yöntemidir. Kuyum ve altının taksitlendirilmesine koyulan engeller, hem tasarruf etmek isteyen kişileri hem de bu sektörün zanaatkarlarını zor durumda bırakmıştı. Baştan beri sektörümüzün bu hassasiyetini dikkate alarak çözüm geliştiren başta hükümet yetkilileri olmak üzere BDDK Başkanı ve diğer kamu kurum temsilcilerine teşekkürü borç biliyoruz.” şeklinde 1 Şubat 2014 tarihinden itibaren yürürlüğe giren ve kuyumculukta kredi kartlarına getirilen taksit yasağı, perakende satışlarda dramatik düşüşlere yol açmıştı. İKO Yönetimi, göreve gelir gelmez yoğunlaştığı en önemli konulardan biri, kredi kartları alıverişine getirilen taksit yasağı oldu. Konuyla ilgili 30’u aşkın kuyumcu oda/ dernek temsilcileri ve STK’larla birlikte bir basın açıklamasıyla tepkilerini dile getirdi. İKO Yönetimi, kitlesel basın açıklamasından sonra, ilgili yönetmeliğin yürürlüğünün durdurulması için Danıştay’a dava açtı. Norayr İşler başkanlığındaki İKO Yönetimi, taksit yasağının geri çekilmesi için BDDK Başkanı ve yetkileriyle Ankara’da birçok kez bir araya gelerek, sıkıntının sektörde ulaştığı boyutları verilerle dile getirmişti.


2014-10-23 01:03:00 586

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup