• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Arda İşler’den Kösem Sultan Rüzgarı

Arda İşler’den Kösem Sultan Rüzgarı

Kuyum sanatkarı Arda İşler, Osmanlı dönemi mücevherlere hayat vermeye devam ediyor.

Tasarımlarıyla mücevher tutkunlarının bambaşka ufuklar yaratan ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan çalışmalara imza atan Arda İşler; Osmanlı Kadın Sultanlarına ithafen hazırladığı; Nurbanu Sultan, Valide Sultan, Safiye Sultan ve Hürrem Sultan için yaptığı eserlerin ardından son olarak Mahpeyker Kösem Sultan’a ithaf ettiği gerdanlık ve yüzük ile görücüye çıktı.

Mücevher tutkunlarından tam puan alan gerdanlık ve yüzük altı aylık bir çalışma sonucu ortaya çıktı. Setin hazırlık sürecinde İşler, Kösem Sultan’ın hayat hikayesi ve alışkanlıkları üzerinden yola çıktı.

1-20160105134520.jpg

Kösem Sultan setinin duyulmasıyla ilginin bir hayli arttığını ve sipariş için gelen isteklere cevap veremediklerini belirten Arda İşler ; “Dünyada ve uluslararası platformda ülkemizin tanıtımını yapmayı, Osmanlı kültürünü ve o yüzyıllardaki değerleri tanıtmayı amaçlıyoruz. Tasarımlarımızda Osmanlı saray yaşamı ve kültürü bizi çok etkiledi” dedi.

Son dönem tasarımlarında Osmanlı Sarayı’nda yaşayan ve tarihe damgasını vurmuş kadın sultanlardan ilham alan Arda İşler'in daha önce hazırladığı 'Hürrem'in Gözyaşları' seti uzun süre konuşulmuş, Muhteşem Yüzyıl dizisinde de yer almıştı. İşler’in tasarımlarının en önemli özelliği ise kişiye özel ve eşsiz olmaları. 

Kösem Sultan’ın gerdanlığında 18 karat elmas - pırlanta ve roz altın kullanıldı.  100 gr ağırlığı olan gerdanlığın fiyatı ise 250 bin dolar değerinde.

Star

2-20160105134520.jpg


2016-01-05 13:29:00 1435

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup