• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Ariş Genesis ''Yaradılışın Mücevherleri''

Ariş Genesis ''Yaradılışın Mücevherleri''

Ariş Pırlanta’dan bir eşi daha olmayan mücevherler...

Dünyanın dört milyar yıllık doğuş mucizesi. Dört milyar yıldır yaşamı besleyen canlıların insanda hayranlık uyandıran gizemi...

Dünyada yaşamın başlangıcı olan mikroskopik boyuttaki sayısız canlı türü, yaşamımızı sürdürebilmemiz için var gücüyle çalışıyor. Her biri, yaradışılımızın mucizeleri...

İşte bu mucizelerle yaşam, yaklaşık dört milyar yıl öncesinde denizlerin derinliklerinde başlıyor. Dört milyar yıldır devinen yaşamın izlerini sürüyoruz; hayal etmekte bile zorluk çektiğimiz bu sürekliliğin kanıtı olan sayısız canlıya, -onları yakından tanıdıkça- saygı ve hayranlık duymamız bundan.

Onlar bize milyarlarca yıllık yaşamda, dengenin ne kadar önemli olduğunu, birlikte yaşadıklarımızla paylaşmayı, her bir nefesin bile biz canlılar için ne kadar yaşamsal olduğunu hatırlatmaktalar.

Tüm yaşam formlarının kaynağı olan bu doğuş mucizeleri, Ariş Pırlanta’dan bir eşi daha olmayan mücevherler olarak karşınıza çıkıyor. Her biri, yaşamın ne kadar değerli ve anlamlı olduğunu size hatırlatan bir mucizeyi içinde taşıyor. Sizlerle paylaşmak için....

1444115151_alg3_kolye.jpg

ALG– DENGE

Gözle görülemeyecek kadar küçük ama dünyanın iklimini sabit tutacak kadar büyük işler başaran canlılardır. Mikron boyutundaki bu canlılar her an dünyanın dengesini korumak ve diğer canlıların rahat koşullarda yaşamaları için var güçleriyle çalışırlar.

Alglerin büyük bir bölümü Dimetilsülfit adı verilen bir gaz üretirler. Bu gaz, denizin hemen üzerinde havadaki oksijenle reaksiyona girerek katı taneciklere dönüşür, böylece bulutlar oluşur. Diğer bir deyişle algler kendi bulundukları bölgelerde bulutların oluşumundan da sorumludurlar. Oluşan bulutlar gezegenimizi olması gerekenden daha soğuk, yani şimdiki ısısında tutarlar. Algler dünyanın ısısını dengeleyecek kadar etkili ve önemli bir özelliğe sahiptirler. Atmosfer ısınmaya başladığında alglerin bu aktivitesi artar ve Dimetilsülfit üretmeye başlarlar. Alglaerin bu maddeyi nasıl ve neden ürettikleri henüz tam olarak anlaşılamamıştır. Bir görüşe göre Dimetilsülfit hücrenin salgıladığı bir atık maddedir.

1444115168_hidrozoz1_kolye.jpg

DENİZ SALATALIĞI – DEĞİŞİM

Derisi dikenliler ailesinin bu üyesi tehlike anında sıvı forma döner tehlike geçtiğinde ise yine aynı mükemmellikle eski formunu alır. İnsanlığın büyük tehlike ve felaketlere rağmen varlığını sürdürebilmesinin simgesi değil de nedir?

Deniz salatalığı derisidikenlilerden omurgasız bir deniz hayvanıdır. Silindir biçimindeki yumuşak ve tombul gövdesi öbür derisidikenlilerde, örneğin denizkestanesinde olduğu gibi dikenlerle değil, siğili andıran küçük pürtüklerle kaplıdır. Yer­yüzündeki bütün deniz ve okyanuslara dağıl­mış 1.000'den çok türü olan bu hayvanların çoğu sığ sularda, garip görünümlü bazı türleri ise derin sularda yaşar. Birçok okyanus yaratığı, okyanus ortamındaki ekolojik dengenin bozulmamasında ve temizliğinin sağlanmasında önemli bir rol oynar. Deniz salatalıklarınında içinde bulunduğu bir gurup canlı denizdeki kaynakları yeniden işleyip kullanılır hale getirirler.

1444115157_diatom_kolye_1.978_80_tl.jpg

DİATOM – (Deniz Mücevherleri) – YAŞAM

Estetiğin tek hücrede vücut bulmuş hali. Bir diğerine hiç benzemeyen, kar taneleri gibi benzersiz 1mm kadar küçük, ama soluduğumuz oksijenin dörtte üçünü üretecek kadar güçlü ve güzel canlılar. Canlıların yaşam kaynağı.

Diatomlar mükemmel mimarlardır. Kendilerine denizin içinde opalden evler inşa ederler. Bu evler bazen parıldayan bir kozalağı, bazen bir spirali, bazen da ışıldayan kristal bir avizeyi andırır. İlginç olan ise yirmibeşbinden fazla diatom türü olmasına rağmen hiç birinin kabuğunun bir diğerine benzememesidir. Tıpkı bir kar tanesinin bir diğerine benzememesi gibi... Bu özelliklerinin yanı sıra balık yağında bulunan D vitaminini sağlamakla da sorumludurlar.

1444115175_radiolaria5_kolye.1.510_80_tl.jpg

RADİOLARİA – YARDIMLAŞMA

Işınlılar da denilen ayrışık bir canlı türüdür. Yaşamları esnasında yanlarında bir alg taşırlar. Radiolarialar alglerin rahatlıkla hareket etmesini sağlarken alglerde radiolarialar için besin oluşturur. Daimi bir yardımlaşmadır onların yaşadıkları...


2015-10-15 00:12:00 1988

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup