• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Babasının izinden gidiyor

Babasının izinden gidiyor

Başarılı takı tasarımcısı Melis Göral, yen koleksiyonunu anlattı.

Takı Tasarımcısı Melis Göral, kendi adını verdiği markasıyla babasından izinden sağlam adımlarla ilerliyor. Tasarımlarının geçmişten izler taşımasına önem veren Göral’la bir araya geldik ve yeni koleksiyonunu konuştuk.

Sizi biraz tanıyabilir miyiz? 

Saint Benoit’yı bitirip Instituto Europeo Di Design’da Mücevher Tasarımı okudum. Bir süre New York’ta yaşayıp mücevher sektöründe çalıştım. 2008’de İstanbul’a dönüp kendi adımı taşıyan Melis Göral markasını kurdum. Evliyim ve bir oğlum var.

Takı neden önemli size göre? 

Mücevher benim için bir tutku. Yaşanmışlık, deneyim ve geçmişe ait izler taşıyan, üzerine onlarca özel an ve duygu yüklenerek zaman zaman manevi değeri de paha biçilmez olan en güzel tasarım objesi.

Sanırım takıyla aileniz sayesinde tanıştınız. Biraz anlatır mısınız o yılları... Ne zaman “Bu işi yapmalıyım?” dediniz. 

Anne tarafım da baba tarafım da mücevher işinde olduğu için mücevher daima hayatımın bir parçasıydı. Özel günlerimde babam benim için özel bir şeyler tasarlardı. Ben de zamanla kendim için bir şeyler tasarlamaya başladım. Sonra Milano da mücevher tasarımı okudum. İstanbul’a döndüğümde ailemin deneyimiyle yurtdışından edindiğim bilgi ve teknikleri birleştirdim.günbatımından etkilendim

2016 ilkbahar-yaz koleksiyonunuzdan bahseder misiniz? 

Koleksiyonum ‘Sky’da öncelikle yaz ayları geldiği için dikkat çekici renkler ve büyük parçalara yer vermek istedim. Gökyüzünde günbatımında oluşan büyülü renklerden etkilendim ve ilham aldım. Tüm tasarımlarımın geçmişten izler taşımasına önem verdim, sıkılmadan uzun yıllar kullanılabilecek parçalar üretmeye gayret ettim. Mavi ay taşı, pembe ve yeşil kuvars gibi değerli taşları pembe, beyaz altın, pırlanta, zümrüt, yakut ve safirle buluşturdum. Kısacası detaylarda farklılaşmak isteyenler için, iddialı olduğu kadar zarif bir koleksiyon hazırladım. Sky, gece-gündüz rahatlıkla kullanılabilecek dinamik, romantik, sade ve şık ürünlerin olduğu bir koleksiyon oldu.

Koleksiyonunuzu tasarlarken nelerden esinlendiniz?

‘Sky’ koleksiyonumda gökyüzünden ilham aldım. Koleksiyonda Ay taşının yansıttığı sonsuzluğu ve derinliği simgeleyen mavi rengi, pembe ve yeşil kuvars detaylarla süslü bombeli formların hâkimiyetinde, rafine çizgilerin hüküm sürdüğü parçalarla birleştiriyorum. Vazgeçilmez safir, yakut, zümrüt ve pırlantanın da eşlik ettiği ‘Sky’ koleksiyonumdaki yüzükler, bilezikler, kolyeler ve küpelerle yeni açan bahar dallarındaki zarafeti, güneşin ışıltısını ve gökyüzünde oluşan eşsiz renk dağılımını anlatıyor. modern ve KLASİK...

Takılarınızda hangi taşları kullandınız?

Altın, pırlanta, zümrüt, yakut ve safirin dışında oniks, lapis lazuli, kuars, turkuaz, ay taşı ve mercanlarla zamansız mücevherler üretmek adına modernle klasik çizgileri harmanlamayı seviyorum. Genellikle koleksiyonlarımın hepsinde farklı montörler ve değişik teknikler deniyorum.

Ne tür takılar var?

Melis Göral markasındaki en temel kavram aslında yaşanmışlık. Ayrıca geçmişten yola çıkılan tanıdık kıvrımları modernize ve trendlere yorumlamak. Bütün koleksiyonlarımdaki mücevherlerimin dönemsel ve geçici olmadığını, hem farklı hem de klasik olarak vazgeçilmez olduğunu düşünüyorum. Zamansız tasarımlar yapmanın da nesilden nesile aktarabileceğiniz kalıcı ürünler olduğuna inanıyorum.

Takılarınızla kimlere hitap ediyorsunuz?

Melis Göral seven kişiler, gösterişten daha çok kendine değer veren, modayı takip edip kendine yakışanı bilen ve hayat tarzıyla stil sahibi kadınlardır. Güçlü ve minimalizm, art-déco severler de özellikle markaya daha yakın oluyor.

Akşam


2016-05-28 13:19:00 754

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup