• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Bir efsanenin yeniden canlanması

Bir efsanenin yeniden canlanması

Eterna markasının Türkiye distribütörü olan Aydın Saat, yeni koleksiyonlarını temmuz ayından itibaren tüm Türkiye’de satışa sunuyor.

Eterna, 1856 yılında kurulmasından bugüne, geleneksel İsviçre saat yapımcılığı ile yüksek kalitede mekanik saat üretmektedir. Eterna’nın 160 yıllık tarihi Saat Endüstrisine damga vuran kol saatleri ile doludur. 1908 yılında alarm işlevini kol saatine uygulayan ilk saat üreticisi oldu. 1948 yılında ise, rulman üzerinde dönen rotor ağırlığı sisteminin geliştirerek efsanevi Eterna Matic makinayı sundu. Eterna Matic rotor sistemi ile saat yapımcılığına kalite ve uzun ömürlülük açısından yeni bir standart getirdi.

Eterna saat yapımcılığı geleneğini, yeni fikirler ve en kaliteli malzemelerle birleştiren birkaç saat üreticisinden biri olmuştur. Böylelikle, yüzyıllar boyunca saat yapımcılarının karşılaştıkları zorluklara özgün ve beklenmedik çözümler bulma başarısını sürdürmektedir.

unnamed-019.jpg

Süper KonTiki

1962 yılından bu yana “Süper KonTiki”, dalgıçlar için olağanüstü güvenilirlik ve hassasiyetle aynı anlama gelmektedir. Bugün, tamamı Eterna tarafından üretilen döner bezele sahip ilk dalgıç saati, hem karada hem denizde bir zaman tutma ikonu olmuştur. Bu yıl Kon Tiki, 888 adet sınırlı sayıda üretilen siyah tasarımı da içeren çeşitliliğiyle çok uzun zamandır beklenen canlanmayı kutluyor.

Eterna, cesur Pasifik yolculuğu anısına 1958 yılında ilk Kontiki modellerini geliştirdiğinde, İsviçre saat yapımcılığı sanatının eşsiz başarı öyküsü de başladı. O günden bugüne koleksiyon, ekstrem sporseverlik, mutlak güvenilirlik ve hassasiyet, sağlamlık ve dirençlilik kriterlerinden ödün vermeden kendini kabul ettirdi. Ve neredeyse 50 yıldır da kabul ettirmeye devam ediyor.

İlk KonTiki çelik kasalar bile 200 metreye kadar suya dayanıklıydı. Büyük, kolay okunabilir Romen rakamları sayesinde dalgıçlar, su yüzeyine çıkarken yaşadıkları basınç azalma durakları hakkında gerekli bilgiyi doğru alabiliyorlardı. 1960'larda ve 1970'lerdeki modellerden esinlenerek tasarlanan yeni Süper KonTiki modelleri, karaketeristik döner bezeli ve kenarları konturlu kasası ile şüphesiz orijinal tasarımı devam ettiriyor. Bir pusula iğnesi şeklindeki üçgen indeksler, aynı zamanda ilk KonTiki saat tasarımının da karakteristik bir parçasıdır. Güvenilir otomatik makinası ve etkileyici sportif tasarımı ile Super Kontiki, kendi tarzına önem veren modern maceraperestler için ideal.

Eterna Süper KonTiki Siyah Limited Edition, özel bir saat arayışında olanlar için ideal. Sadece 888 adet sınırlı sayıda üretilen bu modelde kasa, gizemli ve simsiyah olarak karşımıza çıkıyor. Turuncu renkli, super lumibrite ibreler ve indeksler, simsiyah kadranda daha da dikkat çekmesinin yanı sıra aydınlatma koşulları ne olursa olsun mükemmel okunabilirliği garanti ediyor. Model, siyah mesh bilezik, ibrelerin turuncu rengiyle eşleşen turuncu şeritli siyah nato kayış ve siyah deri kayış olmak üzere 3 farklı kayış alternatifi ile satışa sunuluyor.

Orijinal modele daha benzer bir saat isteyenler ise, üç paslanmaz çelik kasalı modelden birini tercih etmeli. Bu modeller, beyaz veya göz alıcı sarı lumibrite indeksler ve ibrelere sahip. Vintaj tasarımı, mükemmel bir mesh bilezik, bir turuncu - siyah nato kayış veya özgün bir deri kayış ile tamamlanıyor.

Maceralı bir yolculuk anısına

KonTiki koleksiyonundaki saatler arkeolog ve etnolog Thor Heyerdahl’ın cesaretini ve azmini anımsatıyor. 1947 yılında, 32 yaşındaki Norveçli, beş bilim adamı ile birlikte, adını daha sonra İnka güneş tanrısı anlamına gelen “Kon-Tiki” olarak adlandıracakları balsa ağacından yapılma basit bir sal üzerinde Peru kıyılarından Pasifik Okyanusu’na yola çıktı. Heyerdahl’ın bu cesur yolculuğunun amacı, Humboldt akıntısı ve Passat rüzgârları yardımıyla, daha önce Kolomb’un denediği gibi, Güney Amerika’dan Polinezya’ya ulaşabilmenin teknik olarak mümkün olabileceğini kanıtlamaktı. Araştırmacılar bileklerine Eterna atölyelerinde özel üretilen son derece sağlam ve güvenilir saatler taktılar. Mürettebat, sadece misyonlarını başarmak veya manevra yapmakta karar almak için değil hayatta kalabilmek için de bu özel üretilmiş navigasyon araçlarını güvenerek kullandılar. Açık denizde geçen 101 gün ve gece sonra, arkalarında neredeyse 8000 kilometre bıraktıklarında, hor Heyerdahl ve ekibi nihayet Polinezya’daki Raroia mercan adasına ulaştı. Saatleri de aynı şekilde hayatta kalmayı başardı! Tuzlu su, nem veya değişen sıcaklıklarından zarar görmedi. Bu başarılı yolculuk için üretilen saatlerden alınan teknik bulgular ve uzmanlık, sonradan Eterna’nın spor saat üretiminin daha da gelişmesini sağladı.


2016-06-14 01:43:00 1035

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup