• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Bu yılın gözdesi renkli taşlar

Bu yılın gözdesi renkli taşlar

2015 mücevher modasında renkli taşlar ön plana çıkıyor...

 

Takı kullanımı, insanlık tarihi kadar eski. İlk insanlar, kemik, deniz hayvanlarının kabukları, bitki çekirdekleri, hayvan tüyleri gibi biyolojik malzemeleri, doğal altın ve bakırı, renkli mineral ve taşları kullanarak, takılar üretmişler. Ülkemizdeki arkeolojik kazılardan metal esaslı takıların M.Ö. 7000'den itibaren kullanıldığını göstermektedir. Anadolu’nun mineral çeşidindeki zenginliği ve tarih boyunca çeşitli uygarlıkları bünyesinde barındırması sonucu ülkemiz çok  zengin ve eşsiz bir takı kültür ve teknoloji birikimine sahiptir.

Dünyada bir ilk olan ve üç yıl önce hayata geçirilen, İngilizce eğitim veren İstanbul Ticaret Üniversitesi Mücevherat Mühendisliği Bölümü 2016’da ilk mezunlarını verecek. İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı bölümde seri üretimden, tasarıma, kıymetli taşlardan alaşıma, işletme yönetiminden, pazarlamaya hakim donanımlı, İngilizce bilen ve dünyadaki trendleri takip eden mücevherat mühendislerinin sektöre yenilikler getirerek çok büyük katkılar sağlayacaklar dedi. Hoşhanlı, 2015 mücevher modasıyla ilgili ince bilgiler verdi. 

MİNELİ TASARIMLAR

Eski uygarlıkların izlerini taşıyan etnik desenler, net ve keskin hatlarıyla geometrik desenler küpler ve prizmalar, asimetrik modeller çok karşımıza çıkacak. Basit ve sadeliğin ön planda olduğu minimal modeller ve romantizmle bütünleşen dantel motifler, mineli tasarımlar göz kamaştıracak. Doğanın verdiği ilhamın etkisiyle mücevher tasarımlarında canlılar yer almaya devam edecekler. Kelebekler, yusufçuklar, çiçekler… Büyük ve doğal taş işlemeleri tasarımlara yansıyacak. Ve tabii ki işleme kolaylığı, farklı renk alternatifleri ve değişik tasarımlarıyla altın göz kamaştırarak mücevher sektörüne yön vermeye devam edecek. Pırlanta yine göz alıcı ihtişamıyla ilk sıradaki yerini korurken, renkli taşlardan, zümrüt,  yakut,  safir ve turkuaz en çok tercih edilen değerli taşlar olarak bizleri büyüleyecekler. Taş kesimlerinde eski dönemlerin izlerini çok sık göreceğiz. İnce dilimlenmiş taşlar, parlatılmamış yüzeylere sahip taşlar karşımıza çok çıkarken yuvarlak kesimler,  fasetli kesimler her zamanki yerini koruyacak. 

ASİMETRİK KOLYELER REVAÇTA  

Asimetrik, çoklu ve kalın kolyeleri sık sık göreceğiz. Kat kat takılan kolyeler farklı görünümler kazandıracak. Her parmağa takılmış parlak ve silindirik yüzükler, birden fazla parmağı saran uzun tasarımlar elleri süsleyecek. Bilekliklerde de çoklu modelleri göze çarpacak. Günlük yaşamda her türlü kıyafetle kombinlenebilen tektaş küpelerle uzun ve sallantılı küpeler öne çıkacak.

Akşam


2015-04-11 14:47:00 610

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup