• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Hermes’ten çok özel "Flying Tourbillion" !

Hermes’ten çok özel

''Flying Tourbillion'' mekanizmalı bir saat olan Arceau Lift, Paris'te 24, Rue du Faubourg Saint-Honoré adresindeki tarihi Hermès binasından esinlenmiştir.

Çift H figürlü tourbillion taşıyıcısı ve tulumba köprüsüyle Arceau Lift, butiğin iç tasarımının simgeleşmiş motiflerini yansıtmaktadır. Girişi, tırabzanı ve hepsinden önemlisi, 1923'te inşa edilen ve adını ondan sonra alan asansörün kapısı gibi içerdiği çok sayıda ayrıntıyla, adeta 20. yüzyılın başlarındaki ferforje işçiliğinin coşkusuna tanıklık etmektedir. Bir motif olmanın ötesinde, Lift, binayı yaptıran kişinin torunu olan Emile Hermès ile Julie Hollande arasında 1900 yılında gerçekleşen evlilik yoluyla Hermès ve Hollande aileleri arasında kurulan bağı da simgelemektedir. 

Bu motif, saat yapımcılığında yeniden yorumlanarak en beğenilen komplikasyonu ortaya çıkartmıştır;'Flying Tourbillion'.Tourbillion mekanizması gerçekten uçarcasına hareket etmekte ve zarif rotasyonlarına çift H görünümü eşlik ederken saatin üst tarafında yer alan tulumba köprüsü üzerindeki ikinci asansör motifi yerleştirildiği yerde sabit durmaktadır.

Arceau Lift, H1923 kalibreyle çalışan özgün bir teknik özelliği temsil etmekte ve buna bağlı olarak o ünlü asansörün butiğe inşa edildiği tarihe atıfta bulunmaktadır. Çok katmanlı makine, hem dekoratif hem de işlevsel.

Bu çok özel mekanizmanın mükemmelliğini canlı bir şekilde sergileyen H1923 kalibrenin bileşenleri, saat yapımcılığının gerçekten en özenli ve zorlu çalışmalarıyla tamamlanmıştır. Çark, vida ve köprüler üzerindeki eğimler tamamen el yapımı. Saat 12 hızasındaki taş ve de tourbillion taşıyıcısının üst bölümdeki çift H, speküler parlatma olarak da adlandırılan, ayna gibi parlatma tekniğiyle parlatılmıştır. Kadranın kenarından da görülebilen bu komplikasyon, Hermès ex-libris motifinin yer aldığı altın kasanın arkasına açılmış bir pencereden de kendini göstermektedir.

La Montre Hermès atölyesinde, timsah derisi kayışlı ve 176 adetlik sınırlı sayıda üretilmiş olan Arceau Lift saatlerin her birinin arka kapağında üretim sayısı kazınmıştır.


2014-12-22 18:43:00 464

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup