• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Mavi kutuya sahip olmak için 6 neden

Mavi kutuya sahip olmak için 6 neden

Tiffany&Co.’nun CEO’su Laurent Cathala markanın cazibesini anlattı.

Audrey Hepburn’den Marilyn Monroe’ya her türlü kadına sevinçten çığlık attıran tek bir kutu var: Tiffany’nin mavi kutusu. 

KUTU, KALP ATIŞLARINI HIZLANDIRIR     

Tiffany and Co. markasının kadınlar için göz kamaştırıcı pırlantalardan, şahane tasarımlardan daha büyük bir anlam ifade etmesinin en büyük nedeni ikonik mavi kutusu. Size uzatılan o büyülü mavi kutu içindeki mücevherin değerini katbekat artırıyor.  ‘Tiffany Mavisi’ olarak literatüre geçmiş, tescilli rengiyle bir masal dünyasının kapılarını aralıyor. Kalp atışlarını hızlandırıyor. Tiffany Mavisi Amerika’da yaşayan ve ender görülen ‘Kızılgerdan kuşunun yumurtasının renginden alınmış. Tarihçilere göre renk, 19’uncu yüzyıl mücevherlerinde turkuvaz renkli değerli taşların çok popüler olmasından dolayı seçilmiş.

TEK TAŞLARI ÇOK ÖZEL 

Birbirinden özel tasarımcıların imzalarını attığı modasız, zamansız takıların yanı sıra markanın tek taş pırlanta yüzüğü başlı başına bir efsane. Tek taş pırlanta yüzüğü mavi kutu üzerinde ilk satışa sunduğunda yıl 1886’ydı. Tiffany tek taşlarının parlaklığı, yoğunluğu, ışığı ve montürünün taşı en güzel şekilde kavrayıp koruyarak sunuşu bugün hâlâ aynı güzellikle devam etmekte.

FİLMLERE KONU OLUR

Romanlara ve filmlere konu olmuş, ismini vermiş bir marka Tiffany. Truman Capote’nin aynı adlı romanından uyarlanan ‘Tiffany’de Kahvaltı’ (Breakfast at Tiffany’s) bunlardan biri. Audrey Hepburn’ün canlandırdığı Holly karakteri, her sabah New York 5. Cadde’deki Tiffany and Co mağazasının önünde vitrini seyrederek kahvaltı yapıyor.  Ve o repliği söylüyor: “Dünyadaki en iyi yer, burada hiçbir şey kötü olamaz.”

Marilyn Monroe bir filminde, daha içindekini görmeden ve bilmeden kutuyu gördüğünde çığlıklar atar. Çünkü söz konusu Tiffany olunca içindekinin hiç önemi yoktur. 

‘The Muse’ filminde yardım perisi kapılarını ancak müşterileri ellerinde bir Tiffany kutu ile gelirse açar.  ‘Gelin Savaşları’ (Bride Wars) filminde gelinler mavi kutu için saç saça başbaşa kavga eder. Son olarak geçen yıla damgasını vuran ‘Great Gatsby’ filmindeki tüm takılar ve saç aksesuarları Tiffany tarafından özel olarak tasarlandı.  

EN PARLAK PIRLANTA

Tiffany en mükemmel parlaklığı elde etmek için pırlantalarını keserken %60 fire vermeyi göze alan tek marka. Belirlenmiş mükemmel standartlara göre milimetrik kesilerek özellikle simetri ve taşların cilalanmasında en üstün teknikler uygulanır. Bu da Tiffany pırlantalarının nefes kesici ve büyülü güzelliğini yaratır.

EFSANELERİ VARDIR  

Tiffany pırlantaları tüm dünyanın tanıdığı patentli kesimlere sahip. 1878’de 287.42 karat sarı bir pırlantayı Güney Afrika’dan satın alarak dünyanın en mükemmel kesimini uyguladı. 82 faset ile mücevherin büyük kısmından fire vermeyi göze alarak 128.54 karata indirdi. Şu anda New York Beşinci Cadde’daki mağazada sergileniyor. 

TREND YARATIR

Tiffany tarihi boyunca hep mücevher modasının öncüsü oldu. 1920’lerde Jazz Age ve Art Deco mücevherler, 1930’larda kokteyl stili mücevherlerde olduğu gibi her zaman aşkın ve sadakatin sembolü olan Amerikan tasarım tarihinin oluşmasında şeref payına sahip oldu..

Hürriyet


2014-06-27 15:54:00 842

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup