• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Mücevher mühendisleri iş başında

Mücevher mühendisleri iş başında

İstanbul Ticaret Üniversitesi, 4 binden fazla KOBİ'nin gücünü arkasına alarak dünyanın ilk mücevherat mühendisliği bölümünü açtı.

Mücevherat sektöründe dünyada ilk üçte yer alan Türkiye, bu alandaki başarısını eğitime de taşıdı. Sektörde faaliyet gösteren 4 binden fazla KOBİ'nin rüzgârını arkasına alan İstanbul Ticaret Üniversitesi (İTİCÜ) dünyanın ilk "mücevherat mühendisliği" bölümünü 3 yıl önce hayata geçirdi. İngilizce olarak hazırlanan mevzuat, dünyanın da ilgisini çekmeyi başardı. Yüksek lisansa da imkân tanıyan bölüm için Çin'den Hindistan'a birçok ülkede faaliyet gösteren yabancı şirketler, çalışanlarını İstanbul Ticaret Üniversitesi'ne gönderdi. 

MİLYONLARCA $'LIK TAŞ 

2016'da ilk mezunlarını verecek olan bölümde okuyan profil de oldukça farklı. Kuyumculuk sektöründe faaliyet gösteren aile şirketlerinin öncelikli tercihi olan bölümde sadece gençler değil, KOBİ patronları da eğitim alıyor. Kıymetli taşlar sektör tarafından karşılanıyor. Her yıl değeri milyonlarca doları bulan yüzlerce çeşit taş, genç mühendislerin önünden geçiyor. Bu sayede taş kalitesinden işleme tekniklerine birçok alanda uygulamalı eğitim verilmiş oluyor. 

GENÇ BEYİNLER BULUŞ PEŞİNDE

Gelişmiş laboratuvar ortamına sahip olan bir fakültede içinde verilen eğitimde yeni buluşlar da çıktı. Son iki yılda genç mucitler ve üniversitede sanayi işbirliğiyle araştırma yapan akademisyenler, 20 patentli buluş geliştirdi. İstanbul Ticaret Üniversitesi'nin mücevheratta dünyada 4 yıllık eğitim veren ilk kurum olduğunu belirten İstanbul Ticaret Odası Kuyumculuk Komitesi Başkanı Erhan Hoşhanlı, müfredatın İngilizce olması nedeniyle Türkiye'nin bu alanda küresel bir rol üstlendiğini belirtti. Hoşhanlı, "Kuyumculuk sektöründeki potansiyele ve ihtiyaca cevap verecek mühendisler yetiştirmeyi amaçlıyoruz" dedi. 

İLK MEZUN GELECEK SENEYE

Alanında bu kadar kapsamlı eğitim veren başka bir kurum bulunmadığına da vurgu yapan Hoşhanlı şöyle devam etti: "Mücevherat mühendisleri yetiştiren dünyada ilk bölüm olma özelliği taşıyoruz. Eğitim dili İngilizce olan bölüm gelecek sene ilk mezunlarını verecek."

Sabah


2015-03-06 13:37:00 1069

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup