• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Mücevher sektörü barışı tasarlayacak

Mücevher sektörü barışı tasarlayacak

Duayen Modacı Yıldırım Mayruk’un jüri başkanlığında genç tasarımcılar yarışacak.

Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından 8. kez düzenlenen AJUR Mücevher Takı Tasarım Yarışması jüri üyeleri ilk toplantılarını yaptı. Yıldırım Mayruk, Deniz Kaprol, Müşerref Zeytinoğlu, İlteriş Çatalbaş, Hakkı Sezer, Selami Hoşgör ve Ersin Koyuncu’dan oluşan jüri yüzlerce tasarım arasından seçim yapacak.

Mücevher İhracatçıları Birliği tarafından düzenlenen ve her sene dünya çapında başarılara imza atan genç tasarımcıların ilgi gösterdiği 8. AJUR Mücevher Takı Tasarım Yarışması için başvurular başladı. Büyük ilgi gören yarışmanın bu seneki jüri üyeleri de ilk toplantılarını yaptılar. MİB Başkan Yardımcısı Mustafa Atayık ile AJUR koordinasyonundan sorumlu yönetim kurulu üyesi Murat Başak’ın da katıldığı buluşmada jüri heyeti başkanlığına Yıldırım Mayruk seçildi.

MİB Başkan Yardımcısı Mustafa Atayık, 2009 yılından bu yana sektöre yeni tasarımcılar kazandırmak amacıyla AJUR Mücevher ve Takı Tasarım Yarışması düzenlediklerini belirterek geçtiğimiz senelerde bu yarışmalarda birinci olan ya da dereceye giren gençlerin daha sonra uluslararası yarışmalarda da başarılı sonuçlar aldığını belirtti. Atayık, mücevher fuarlarına dünya çapındaki en önemli alıcıları VIP kategorisinde davet ederek ihracatı desteklediklerini belirterek 2016 Mart ayındaki fuarda düzenlenecek Gala Gecesinde yarışmada ödül kazananları açıklarken konuklara da muhteşem bir mücevher gösterisi yapacaklarını söyledi.

BARIŞA YOLCULUK

2016 Mart ayında sonuçları açıklanacak olan yarışmanın konseptini “Barışa Yolculuk” olarak belirlediklerini söyleyen Atayık, tasarımcıların barışı tasarlayacaklarını, MİB üyesi firmaların da bu tasarımlardan seçilenleri üreteceklerini söyledi. Türk Mücevher Sektörünün, dünyanın en güçlü sektörlerinden biri olduğunu belirten Atayık, “Bu kadar güçlü bir sektörün üretebileceği ve dünya çapında ilgi görecek tasarımlara ihtiyacı var” dedi.

Ekonomi Bakanlığı, TİM ve İMMİB desteği ve “Turkey-Discover the potential” kapsamında bu yıl 8. kez düzenlenen yarışmanın koordinasyonundan sorumlu MİB Yönetim Kurulu Üyesi Murat Başak ise “Kolay olan taklit etmek zor olan taklit edilmektir” dedi. Dünya çapında başarılara imza atan Türk Mücevher Sektörünün hem markalaşma hem de özgün tasarım anlamında önemli çalışmalar gerçekleştirdiğini söyleyen Başak, tasarım olmadan marka yaratılamayacağını belirterek birlik olarak tasarımcıları teşvik edip onların heyecanını sektöre kazandırmaya çalıştıklarını belirtti. Tasarımcılara seslenen Başak, bir sanat eseri değil ticari değeri olan ürünler tasarlamalarının önemli olduğunun altını çizdi. Başak şu ana kadar 182 öğrenci 132 si profesyonel olmak üzere toplam 314 tasarımcının başvuruda bulunduğunu ve sayının hızla arttığını belirtti.

EN BÜYÜK KATMA DEĞER TASARIMDIR

Türkiye’nin en değerli tasarımcılarından, duayen modacı Yıldırım Mayruk, 8. AJUR Mücevher Takı Tasarım Yarışması jüri başkanlığına oybirliği ile seçilirken, kısa bir konuşma yaptı. Tasarımın en değerli katma değer olduğunu belirten Mayruk şunları söyledi.

“Tasarım bir kumaşı kumaş, metali metal, taşı taş olmaktan çıkartır. Tasarım olmadan bu nesneler emtia değerinin ötesine geçemezler. Ancak insan yaratıcılığının, duygusal zekasının, yüreğinin eseri olan tasarım sayesinde bir kumaş muhteşem bir elbise, bir metal muhteşem bir takı ve taşlar da göz kamaştıran bir mücevhere dönüştürebilir. Bir şeyi sadece o şey olduğu için almaz insanlar, tasarımın çekiciliği aldırır. Gerçekten muhteşem eserlere imza atarak ülkemize büyük katma değer kazandıran Mücevher Sektörümüz tasarımcılarımızın eserleri sayesinde her geçen yıl çok daha değerli mücevherler tasarlayarak dünya çapındaki etkisini arttıracaktır. Bizlere düşen, değerli metaller ve taşlarla üretilmeye değer, onun değerine değer katacak tasarımlara imza atmaktır.”

-Başkan Yıldırım Mayruk (Moda tasarımcısı)

-Deniz Kaprol (Takı tasarımcısı)

-Müserref Zeytinoğlu (Yeditepe Ünv. Moda Tasarım Fakültesi Bölüm Başkanı ve ressam) İlteris Catalbas  (Aydın Üniveristesi Takı Tasarım Bölümü Öğretim Görevlisi)

-Hakkı Sezer (Kuyumcu)

-Selami Hoşgör (Kuyumcu)

-Ersin Koyuncu (Kuyumcu)

“8.AJUR Mücevher Takı Tasarım Yarısması basvuruları sürüyor”

Hem profesyonel hem de öğrencilerin katılımına açık olan yarışma başvuruları www.ajur.jtr.org.tr adresinden online olarak 16 Aralık 2015 tarihine kadar yapılabilecek.

Yarışmada birinci olan tasarımcıya 10 bin TL para ödülü verilecek. İkincilik ödülü 7 bin 500 Lira olurken üçüncü olan esere de 5 bin Lira para ödülü verilecek.  

FerhanAralCreative tarafından operasyonu yürütülen 8. AJUR Mücevher Takı Tasarım Yarışması finalinin 11 Mart 2016 tarihinde WOW Otel Balo salonunda düzenlenecek Gala Gecesinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ödül kazanan ve dereceye giren isimlerin de ilan edileceği gecede davetlileri özel sahne gösterileri, sanatçı performansı, sergi ve video enstelasyonu gibi ilgi çekici sürprizler bekliyor.


2015-12-07 12:43:00 1054

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup