• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Paha biçilmez koleksiyon Roma'da

Paha biçilmez koleksiyon Roma'da

Dünyanın en paha biçilmez mücevher koleksiyonu sergiye açıldı.

Roma şu sıralar dünyanın en değerli koleksiyonuna ev sahipliği yapıyor. Napoli'nin koruyucusu kabul edilen Aziz Gennaro'nun adıyla anılan koleksiyonda, 21 bin 610 parça mücevher, çok sayıda heykel ve dini sembol yer alıyor. Serginin en önemli parçası ise üzerinde 3.964 elmas, zümrüt ve yakut bulunan piskopos başlığı...

Napoli'nin koruyucu azizi San Gennaro'nun ismiyle anılan koleksiyon Roma'da meraklılarıyla buluşuyor.

70 parçalık koleksiyonda, değerli taşlardan yapılma piskopos başlığı, binlerce mücevherden oluşan kolye ve 21.610 parça mücevher bulunuyor.

Heykeller ve dini semboller de içeren koleksiyon, yüzlerce yıl boyunca Napoli'nin koruyucu azizi San Gennaro için Avrupalı hükümdarların bağışladığı parçalardan oluşuyor.

Serginin önemli parçalarından biri, üzerinde 3.964 elmas, zümrüt ve yakut bulunan piskopos başlığı...

Bir diğer gözde parça ise, yapımına 1679'da başlanan ve Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart'ın koleksiyona bağışladığı özel kolye...

Yıllar boyunca Napoli katedralinde bir kasada saklanan hazine, sergilenmek üzere Roma'ya silahlı korumalardan oluşan bir güvenlik kalkanı eşliğinde götürüldü.

San Gennaro mücevherlerinin değerinin, İngiliz Kraliyet Mücevherleri ve Rus Çarlarının hazinesine eşdeğer olduğu belirtiliyor.

3. yüzyılda yaşayan Napoli Piskoposu Aziz Gennaro'nun kenti savaştan, vebadan, depremden ve doğal afetlerden koruduğuna inanılıyor.


2013-11-07 18:02:00 1254

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup