• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Pınar Yurtman tarımlarıyla mutluluk aşılıyor

Pınar Yurtman tarımlarıyla mutluluk aşılıyor

Pınar Yurtman, farklı felsefelerdeki koleksiyonlarıyla mutluluk vaat ediyor.

Yüreğinin götürdüğü yere gitmiş ve mutluluğu bulmuş. Tasarım onun en büyük aşkı ve mesleği olmuş. 

Takı tasarımı yapmak hayaliniz miydi?

Daha lisedeyken gittiğim Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğrencilerin kendi tasarımlarını sergilediği bir defile izlemiştim. Bu beni çok etkiledi. Mutlaka bu bölümde okumalıyım demiştim. Sınavlara girdim ve MSÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Türk El Sanatları'nı kazandım.

Takı tasarlamaya ne zaman başladınız? 

Takı tasarımı kalbimde hep vardı. Üniversite sonrası birkaç yıl ünlü modacılarla çalıştım. Bu süre içinde kumaşların ve kıyafetlerin içinde çok mutlu olduğumu fark ettim. Takı dünyasıyla tanışmam ise takı tasarımcısı Deniz Kaprol’ün tasarım atölyesinde başladı. Orada takı yapımına ve tasarımına dair çok şey öğrendim. Takıların rengarenk, büyülü, yenilikçi dünyasını çok sevdim. Daha sonra Favori Altın Akademisi’nde almış  olduğum eğitim sayesinde altın takı tasarımı ile ilgili detaylı çizim teknikleri ve profesyonel yaklaşımları öğrendim. Hep hayalini kurduğum, kendime ait marka isteğim ise günlük takılara yer verdiğim Pınar by Mii adıyla gerçekleşti.

Nelerden ilham alıyorsunuz?

Birçok şeyden. Çıkış noktam insanlara olan bakış açım. Yaşadığımız şu an, bir film, sokaklar ve hatta bir insanın gözlerindeki anlam bile ilham verebiliyor. İnsanların sürekli değişen ruh hali de tasarımlarıma yansıyor Doğa bütün saflığı ve renkleriyle bütün takılarımda etkisini gösteriyor.

Tasarım yaparken neler hissediyorsunuz?

Saatlerin geçtiğini hiç fark etmiyorum. O andan çıkıp başka dünyalarda hissediyorum kendimi. Bu kaptırma halini sürekli yaşıyorum. Yaparken mutluluk duyuyorum,
takan insanlara da bu mutluluğun geçeceğine inanıyorum.

Ya koleksiyonlar, tema...

Önce bir tema belirliyorum. Ona uygun materyal ve renk araştırıyorum. Genellikle minimal ve keskin hatlı parçaları, renklerle buluşturmak hoşuma gidiyor. Tasarımlarda
ince detaylar ve sıra dışılık olsun istiyorum. Kullandığınız malzemeler neler? İnsanı cezbedecek sınırsız materyal var. Ben daha çok pirinç, değerli, yarı değerli taş, kristal ve deri kullanıyorum. Değişik geometrik yapıda döküm malzemeleri de sıklıkla tercih ediyorum. Günlük takılarda mücevhere göre daha özgür malzeme seçilebiliyor. Bir kağıt parçasından bile harika şeyler yaratılabilir.

Fiyat aralığınız nedir?

Fiyatları mümkün olduğunca uygun tutmaya çalışıyorum. Değerinden az ya da fazla olmamasına çok dikkat ediyorum. Doğal taş ve deri kullandığım bir bileklik ¨ 25-30 arası, daha yoğun taş kullanılmış bir kolye ise ¨ 70-100 arasında değişiyor. Bir kez Pınar by Mii aksesuarı kullananlar bir daha vazgeçemiyor. Kullandığım malzemeler asla kararmıyor, bozulmuyor.

Seninle.com.tr


2014-09-20 16:04:00 498

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup