• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Pırlantalar her zaman arkadaş olmayabilir...

Pırlantalar her zaman arkadaş olmayabilir...

Ingrid Lederhaas-Okun için pırlantalar düşmanı oldu.

1991 yılında Tiffany & Co.’da satın alma asistanı olarak işe başlayan, Ingrid Lederhaas-Okun, 2010’da Başkan Yardımcısı koltuğuna oturdu.

Bu görevde 3 yıl kalan Ingrid Lederhaas-Okun için pırlantalar en iyi arkadaşı değil, düşmanı oldu.

PIRLANTANIN ZARARLARI

2 milyon dolarlık pırlantalı mücevheri zimmetine geçirmekten 1 yıl hapse mahkum edilen Ingrid Lederhaas-Okun’u hem kariyerine hem de dünyanın en güzel pırlantalarına veda edecek kadar gözüne karartan ne oldu acaba?

Çok ışığın gözü ettiği gibi, çok pırlanta da bu seçkin hanımefendinin tüm davranış sistemini etkilemiş görünüyor.

LÜKS DENİNCE İKİ TÜR İNSAN VAR!

Bu haber beni çok etkiledi ve bir tezimi de doğruladı. Lüks sektörü pararlel bir evren gibidir. Onun içinde olan 2 tür insan vardır. Lüksü yaşayanlar ve lükse hizmet edenler.

Ben de lüks sektörünün içinde bir insan olarak, bir çok firmada eğitimler verdim. Hatta bunların içinde Tiffany & Co.’da bulunuyor. Çalışanlara öğretilen daha doğrusu öğretilmek istenen şey, zenginlere hizmet ederken, onların hor görmeyeceği kadar iyi ama dikkatlerini çekmeyecek kadar dengeli olmak.

SAÇ DİBİ VE MAAŞ GÜNÜ

Hep bakımlı, iyi giyimli, güler yüzlü, müşteriyle konuşurken, konulara fransız kalmayacak kadar seyahat, şarap, sanat bilgisi vs.

Müşterinin her türlü kaprisi ve aşırılığına karşı sağduyulu ve soğukkanlı bir tavır, milyon dolarlık ürünlere burun kıvıran insanlara, yaptıkları normalmiş gibi davranmak lüks hizmet sektörünün en basit kurallarıdır.

Hiç unutmadığım bir anımı burada anlatmak istiyorum. Dünyanın en prestijli saat ve mücevher markalardan birinin butiğinde eğitim veriyordum. Butikteki bir kadın çalışanın saç dipleri gelmişti. Bunun kabul edilemez bir ihmal olduğunu söylediğimde, ‘Maaşlar geçiktiği için boyaya gidemedim’ diye karşılık vermişti.

HAYATTA KALMA SAVAŞI

Bunu okurken nasıl olur da bu kadarcık para için böyle bir ihmal olur demeyin. Lüks sektörünün kanayan yarası insana yapılamayan yatırım ve bundan dolayı büyük bir uçurum içinde yaşanan lüks hayat çemberi.

Bu adeta Etiler’deki lüks villa sitelerinin bitişik duvarlarındaki gece kondular gibi bir durum. Fiziki olarak aynı yerde yaşıyorlar ama bir kısım hayatını yaşarken, diğer bir kısım hayatta kalma savaşı veriyor.

UÇURUMLAR ARASI MESAFE

Lafı bu kadar uzattım. Lafın özü şu, lüks müşterisi çoğunlukla hizmet kalitesinden şikayet eder ama karşısındaki insanlar ne şartlarda yaşıyor. Bunu hiç sorgulamaz.

Burada görev işverenlere düşüyor tabii. Bütün bu söylediklerim yapılan yanlışı kesinlikle doğrular demiyorum. Ama en azından uçurumların arasındaki mesafe mutlaka hesaplanmalı.

PIRLANTALARA ALDANMAYIN AMA...

Bu aslında en basit deyişle matematiksel bir durum.

Ingrid Lederhaas-Okun Tiffany & Co. Gibi firmanın başkan yardımcısı olarak sahip olduğu olanaklarla mutlaka lüks hayatın basamaklarında üstlerde yer almıştır. Ama insan başladığı yerden yükseklere gitse bile içinden ilk başladığı alçak noktayı çıkaramışsa, gözü kararıp, radara yakanabilir.
Uzun lafın kısası, pırlantalara aldanmayın ama pırlantasız da kalmayın.

Gazete Vatan


2014-01-04 05:18:00 569

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup