• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Pırlantaya yüzde 18 KDV geliyor

Pırlantaya yüzde 18 KDV geliyor

Elmas ve pırlantaya yüzde 18 KDV yolda...

İşlenmiş pırlanta ithal edenin ödemediği, yerli üreticinin hammade alırken ödediği Özel Tüketim Vergisi de düşürülecek. Maliye Bakanı Şimşek, pırlantada ÖTV-KDV tartışmalarına 'TBMM uygun görürse pırlantaya yüzde 18 KDV getireceğiz' diyerek açıklık getirdi. 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, son yılların en çok tartışılan konularından biri olan 'Pırlantada neden KDV yok?' konusuna mikroblog sitesi twitterda yaptığı açıklamayla son noktayı koydu. Şimşek, şu anda sadece yüzde 20'lik Özel Tüketim Vergisi alınan pırlantaya yüzde 18 KDV getiren bir kanun hazırladıklarını belirterek, 'TBMM uygun görürse pırlantaya yüzde 18 KDV getireceğiz' diye yazdı. İthalatta ÖTV, mücevher üretiminde hammadde olarak kullanmak amacıyla ithal edilen pırlanta ve değerli taşlara uygulanırken, bitmiş ürünü Türkiye'ye getirenlere ise ÖTV de uygulanmıyor. Bu vergilendirme sistemi, ithalatı teşvik ederken, yerli üreticilerin, yüksek hammadde maliyetleri nedeniyle zor günler geçirmesine neden oluyor. Pırlantaya KDV geldiğinde zaten ÖTV'sini ödeyen yerli üretici de, bitmiş ürünü ithal eden de KDV ödeyecek. İstatistiklere göre işlenecek elmas ithalatından 2 milyon dolar ÖTV alıyoruz, buna karşın işlenmişin ithalatını vergilendirmeyerek yılda 100 milyon dolar vergi kaybına uğruyoruz. Sıfır hammadeyi alırken vergi ödeyen yerli üreticiyi desteklemek adına ÖTV düşürülecek, ithalattaki vergi kaybını önlemek adına da sektöre KDV getirilecek.

BORSAYA ALINIRSA ÖTV ALINMAYACAK

İMMİB Başkanı Ayhan Güner, pırlantanın borsaya alınmasının ÖTV sorununun giderilmesinde çok etkili olacağını belirterek, 'İthal ürünler için vergi yükümlülüğü olmamasına karşın yerli üretici yüzde 20 vergi ödemek zorunda. Geçmişte altın, borsa kanalıyla Türkiye'ye girmiş ve piyasaya dağılmıştı. Pırlanta için de aynı uygulama neden söz konusu olmasın' dedi.

BABACAN, ZİRVE'DE SİNYALİ VERDİ

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın, Uluslararası Altın Zirvesi'nde pırlantanın ÖTV'sinde düzenleme yapılabileceği sinyalini vermesi de sektörde büyük heyecan yarattı. TÜİK verilerine göre, kıymetli ve yarı kıymetli taşları da içeren değerli maden ithalatı bu yılın ilk 4 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 4 katına çıkarak (yüzde 302) 2,6 milyar dolara ulaştı.


2013-10-22 14:49:00 600

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup