• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Saat tutkunlarına Frank fırsatı

Saat tutkunlarına Frank fırsatı

İsviçre Frangı’ndaki yükseliş Sevgililer Günü öncesi İsviçre saat almak isteyenleri harekete geçirdi.

Dünyada “saat” denince akla ilk gelen ülke olan İsviçre’nin para birimi Frank’taki yükseliş saat piyasasını da harekete geçirdi. İsviçre’nin ünlü saat markası Edox’un Türkiye distribütörü Mey Saat’in Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Yaman, Frang’daki düşüşü, “Türk tüketicisi için karlı olacak” şeklinde değerlendirdi.

Frank’taki değişimin saat fiyatlarını etkileyeceğini söyleyen Yaman, “Önümüzdeki ay netlik kazanacak bir durum ama bir haftadır satışlarda küçük bir düşüş var” dedi.  

Frank’taki değişimin fiyatlara yansımasının zaman alacağını söyleyen Yaman, “Türkiye satış politikasında etiketler TL üzerinden satışa çıktığı için fiyatlara yansıması zaman alır.  Ancak şu andaki  kur aynı seviyede yada yükselerek devam ederse 10 gün içerisinde gerileme olmaz ise fiyatlara %15 civarında bir artış yapılması söz konusudur. Tüketici 10 gün sonra %15 civarında artış ile ürün alabilecek. Tüketici için şu anda büyük bir fırsat var fiyatlarda değişim yapılmadığı için şu anda İsviçre kalitesindeki saati almak isteyen perakende müşterisi karda.” Dedi.

Franktaki yükselişin gerileme eğilimine girmesi durumunda fiyatlarda bir değişimin olmayacağını savunan Fatih Yaman, “Ancak frank eski seviyesine gerilerse fiyatlarda hiçbir değişiklik olmayacak. Sektörde, yaklaşan sevililer günü; satış için önemli bir gün arz ediyor. Satış pastasının büyük bir bölümünü oluşturduğunu düşünürsek satışların yükseldiği aylardan biri olarak baz aldığımızda şu 10 gün içerisinde yapılan alışveriş perakende müşterisini önemli ölçüde de kar ‘a geçirmiş oluyor.” Yorumunu yaptı.

Fiyatlardaki artışın talepte değişim yaratacağını söyleyen Yaman, “Türkiye gibi lüksü seven bir ülke için açıkçası bir süre durgunluk yaşanır. Fiyatların yükseldiğini gören tüketici bir süre tepki gösterir satışlar yavaşlar aradan, 15 -20 gün geçer ve insanlar normale geçer ve satışlar normale döner” dedi.   


2015-02-10 13:43:00 1257

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup