• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Taksit kalktı, mücevher satışı düştü !

Taksit kalktı, mücevher satışı düştü !

Kredi kartına taksit uygulamasının kaldırılmasıyla mücevher satışları yüzde 46.7 azaldı.

İstanbul Kuyumcular Odası ve Boğaziçi Araştırma ve Yönetim Danışmanlık işbirliğiyle hazırlanan 'Mücevher Sektör Endeksi' kuyumculuk sektörüne yönelik önemli sonuçları ortaya koyuyor. Endekse göre ağustos ayında İstanbul genelinde perakende mağazalarında harcamaya dönüş oranı yüzde 34,4 olurken, sektörün cirosunda kredi kartlarının payı ortalama yüzde 29,6 olarak belirlendi. Tüketici ise ağustos ayında set, yüzük, kolye, küpe, gerdanlık, bileklik için daha çok atom taşlı modelleri; bilezik ve zincirde ise taşsız modelleri daha çok tercih etti. 

SEKTÖR İÇİN BİR YOL HARİTASI OLDU 

İstanbul Kuyumcular Odası Başkanı Norayr İşler, "Dünya ticaretinde işler, bilimsel verilerle yürüyor. Çalışmaya İstanbul’la başladık. Önümüzdeki aylarda Türkiye genelinde yapacağız. Araştırma, kuyumcuların beklentileri ve tüketici tercihinin belirlenmesinde önemli verileri ortaya çıkardı" diye konuştu.

HER ÜÇ KİŞİDEN BİRİ SATIN ALIYOR

Araştırmaya göre ağustos ayında işlerinde artış gözlemleyenler yüzde 19'ken, işlerinde azalma olanlar yüzde 54’lük kısmı oluşturuyor. Eylülde satışın artmasını bekleyenler yüzde 39, azalmasını bekleyenler ise yüzde 29. Eylül ayı içinde yeni bir girişim yapmayı düşünenler yüzde 17, düşünmeyenler ise yüzde 71’lik dilimi oluşturuyor. Araştırmaya göre, Asya yakası perakende mağazalarını en yoğun günde ziyaret eden müşteri sayısı ortalama 72 kişi, Avrupa yakası mağazalarını ziyaret eden ortalama kişi sayısı ise 57. Mağazalarda harcamaya dönüş ise yüzde 34,4...

Perakendede yaşanan kayıp üreticiden fazla

Araştırmada, kredi kartına taksitin kaldırılmasının satışları yüzde 46,7 azalttığı bulgusuna ulaşıldı. Perakendecilerde bu oran yüzde 48,2 olurken, üreticilerde ise yüzde 43,1 olarak gerçekleşti. Ağustos ayında tüketici talepleri düşünüldüğünde set, yüzük, kolye, küpe, gerdanlık, bileklik için daha çok atom taşlı modeller tercih edilirken, bilezik ve zincirde taşsız modeller daha çok tercih edildi. Bilezikte genellikle 22 ayar, diğer ürünler ise 14 ayar olarak öne çıktı.

Akşam


2014-09-22 18:37:00 544

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup