• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Topkapı Hançeri Bones dizisinde

Topkapı Hançeri Bones dizisinde

1741 yılında I. Mahmut’un emri üzerine yaptırılan Topkapı Hançeri, ABD’nin ünlü dizilerinden Bones’un bir bölümüne konuk oldu.

Dünyanın en değerli hançeri olarak kabul edilen Topkapı Hançeri’nin BKG tarafından yapılan replika, dizinin ‘Taçtaki Mücevher’ isimli 11. sezonunun 21. bölümünde ekranlarda yerini aldı. ABD’nin suç ve drama alanlarındaki en kült dizilerinden biri olan ve 11 yılı aşkın süredir devam eden BONES’da Topkapı Hançeri Replikası, senaryo gereği ‘Dünyadaki Kraliyet Mücevherleri’ isimli sergide sergilenmek üzereyken bir kuyumcudan çalınıyor.

Dizide yarım milyon dolar değer biçilen Topkapı Hançer Replikası, soyu XIV. Louis’e uzanan bir Fransız asilinin ölümüyle sonuçlanan bir cinayet vakasının en önemli bulguları arasında yer alırken, dizinin kahramanları ise cinayetin kapılarını aralamak için çalışıyor. 

10 milyonu aşkın kişi tarafından izlenen ‘Taçtaki Mücevher’ bölümüyle, Topkapı Sarayı Müzesi’nin en nadide eserleri arasında yer alan Topkapı Sarayı Hançeri, tarihi önemi ve gerçek hikayesiyle tüm dünyayla buluştu.

hh-008.jpg

Topkapı Hançeri’nin hikayesi

I. Mahmut’un hançeri yaptırmasının ardından hediyeyi Bağdat’a götürmek üzere yola çıkan elçilik heyeti, Nadir Şah’ın Bağdat’ta başlayan ayaklanmada öldürülmesi sebebiyle İstanbul’a geri döndü ve hançeri saray hazinesine teslim etti. 

Hançerin kabzası üzerinde 3-4 mm’lik üç zümrüt taş ve yine kabzanın en üst kısmındaki kapak üzerinde tek parça bir zümrüt taş bulunmaktadır. Kapaktaki zümrüt etrafında kesilmiş mücevherler, içinde ise bir saatin olduğu Hançer’in kını altın sırlar ve sepet içinde stilize hafif kabartma meyve mineleriyle süslenmiştir. Eşsiz güzelliği ve göz alıcı parıltısıyla bugün tüm dünyanın dikkatini çeken Topkapı Hançeri, sarayın Hazine Dairesi’nde sergilenmekte olup sarayın en değerli parçalarından biridir. 


2016-08-22 01:40:00 1595

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup