• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Urartu Takı Koleksiyonu sergilenecek

Urartu Takı Koleksiyonu sergilenecek

1.100 parçalık Urartu takıları, perşembe günü tarih ve sanatseverlerle buluşacak.

Kadir Has Üniversitesi Rezan Has Müzesi Urartu Takıları restorasyon ve konservasyon projesinin tamamlanmasıyla Urartu Takı Koleksiyonu Sergisi 22 Mayıs 2014 Perşembe günü sanatseverlerle buluşuyor.

Bank of America Merrill Lynch’in küresel ölçekli Sanatı Koruma Projesi kapsamında destek verdiği Urartu Takıları Sergisi, dünyada alanındaki en geniş koleksiyonlardan biri olma niteliği taşıyor. 

Doğu Anadolu'ya özgü bir uygarlığa sahip olan Urartu Krallığı'na ait takıların yer alacağı sergide; M.Ö. 8. ve 7. yüzyıl'a ait iğneler, yüzükler, küpeler, bilezikler, fibulalar, kemer ve kemer parçaları, adak levhaları, pazıbentler, boyunluklar, kolyeler, saç spiralleri ve pektoral yer alıyor. Tüm bunların yanı sıra, 74 parça kemerin de yer alacağı sergi, Doç. Dr. Rafet Çavuşoğlu danışmanlığında gerçekleştiriliyor.

M.Ö. 9. yüzyıl ortalarında Van Gölü'nün doğu kıyısında başkent Tuşpa'da (Van) kurulmuş ve iki yüz yılı aşkın bir süre hüküm sürmüş Urartu toplumunda takı; kadın ve erkekler tarafından, yöneticisinden sıradan halka kadar bütün insanlar tarafından kullanılmıştır. Beğenilme, gösteriş, zenginlik ve asalet gibi insani duyguların yanı sıra korunma, şans, uğur, bereket ve şifa bulma gibi mistik amaçlarla da kullanılan takılar; çeşit ve tasarım bakımından kendine özgü öğeler barındırmıştır. İşlevsel ve dinsel özeliklere de sahip olan takılar, Urartu kültüründe yüzyıllar boyunca toplumsal statüyü belirleyen en önemli unsurların başında gelmiştir.


2014-05-18 14:30:00 1490

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup