• Pirlantaturk FaceBook
  • Pirlantaturk Twitter
  • Pirlantaturk Friendfeed.com
  • Pirlantaturk RSS

Yılbaşı kuyumculuk sektörüne hareket getirecek

Yılbaşı kuyumculuk sektörüne hareket getirecek

Mücevher Sektör Endeksi, sektör hakkında çarpıcı verileri ortaya kuruyor.

İstanbul Kuyumcular Odası ve Boğaziçi Araştırma ve Yönetim Danışmanlık iş birlikteliğiyle hazırlanan Kasım ayı Mücevher Sektör Endeksi’ne göre yılbaşı döneminde kuyum alışverişlerinin önemli ölçüde artacağı öngörülüyor. Kuyumculuk sektörüne 4 taksit imkanının gelmesinden kaynaklanan olumlu artış, kasım ayında da etkisini sürdürdü ve en fazla artış yüzde 44’le Kapalıçarşı / Fatih perakendeci grubunda yaşandı.

İstanbul Kuyumcular Odası (İKO) ve Boğaziçi Araştırma ve Yönetim Danışmanlık iş birliğiyle hazırlanan Mücevher Sektör Endeksi, son zamanlardaki en dinamik alanlardan bir tanesi olan kuyumculuk sektörünün nabzını tutmaya devam ediyor. Kasım ayı Mücevher Sektör Endeksi, tüketicilerin ürün ve marka profilinin yanı sıra kuyumcuların geleceğe ilişkin beklentileri de ortaya koyuyor.

Kasım ayında Asya yakası perakende mağazalarını en yoğun günde ortalama 72 kişi ziyaret ederken; Kapalıçarşı / Fatih perakende mağazaları ortalama 63 kişi, Avrupa yakası perakende mağazaları ortalama kişi 53 kişiyi ağırladı. Aynı tarihlerde Asya yakası perakende mağazalarında harcamaya dönüş oranı yüzde 21,5, Kapalıçarşı / Fatih perakende mağazalarında yüzde 22,5, Avrupa yakası perakende mağazalarında ise yüzde 21,4 olarak gerçekleşti.

Yılbaşı beklentileri artırdı

Yeni yılın yaklaşmasıyla birlikte özellikle hediyelik altın takı ve mücevher satışında önemli bir atış bekleniyor. Araştırmaya katılan kuyumcuların yüzde 54’ü işlerin artacağını belirtirken; yüzde 14’ü yılbaşı nedeniyle işlerin azalacağını, yüzde 32’si ise işlerin aynı kalacağı görüşünde birleşiyor.

Yasak kalktı, kartlı satışlar arttı

Kasım ayı cirosunda kredi kartlı satışların oranı, geçen aya göre yüzde 12 artarak, yüzde 41,1 olarak gerçekleşti. Kuyumculuk sektörüne 4 taksit imkanının gelmesinden kaynaklanan bu olumlu artış, en fazla artış yüzde 44’le Kapalıçarşı / Fatih perakendeci grubunda olurken; en fazla düşüş yüzde 23’le gümüş perakende grubunda yaşandı.

Altın düşecek, dolar artacak

Kasım ayı sonunda yatırım araçlarından altında hareket düşüş yönlü iken doların yükseleceği, gümüş ve Euro’nun aynı seviyelerde seyredeceği öngörülüyor.

Kasım ayının trend ürünleri

Set, yüzük, kolye, küpe, gerdanlık için daha çok atom taşlı modeller tercih edilirken; bileklik, bilezik ve zincir için taşsız modeller daha çok tercih edildi.

Set, yüzük, kolye, küpe, gerdanlık, bileklik için daha çok beyaz renk tercih edilirken; bilezik için sarı renk ön plana çıktı. Ayrıca, karışık renkli ürünleri tercih edenlerin oranı da az sayılmayacak derecede.

Genel olarak parlak ürünlere olan talep daha yüksek oranda iken set, bilezik ve zincirlerde karışık diye tabir edilen hem mat, hem parlak ürünler tercih edildi.

Tüketici tercihlerinde tüm ürün gruplarında genellikle 14 ayar tercih edildi.


2014-12-12 02:00:00 1007

*Paylaş
Yorumlar
Haber3Group © 2001-2016 Tüm hakları saklıdır. İzinsiz ve kaynak gösterilemeden yayınlanamaz.

Yazılım & Teknik Destek: Haber3 Grup